Sapanca Gölü
Sapanca Gölünde Akşam Yemeği
Kırkpınar Sahilindeki Kayıklar
Eşşeksiz Olmaz!
Kırkpınar Sahil Restaurant
Kırkpınar Belediye Binası
Soguksu Mahallesi / Kırkpınar
Sahil İskelesi / Kırkpınar
Kırkpınar'ın Göz Kamaştıran Yeşili
Kırkpınar Sahil Kulubesi
 
 
 
Sapanca İlçesi

İstanbul'dan Ankara'ya tren veya otobüsle gidenler, İzmit'ten sonra daldıkları ağaç denizi içinde, birden mavi bir su ile karşilaşırlar. Bu berrak suları ile Sapanca Gölü'dür.

Etrafı ağaç denizi ile çevrili olan gölün, manzarası çok güzeldir... Son yıllarda bu belde çevrenin en güzel bir mesire ve dinlenme yeri olarak seçilmiş, kıyılarına sayfiye evleri yapılmaya başlamıştır.

Sapanca çevresini ilkbaharda görmek lazımdır. Yurdun hiçbir yeri bu kadar renkli ve kokulu olamaz. Gölün kıyısında yer alan Sapanca kasabası ağaçlıklar içinde bir beldedir. Baharda elma ağaçları çiçek açar. Her kıyı bucak çiçekle bezenir. Dallarda bülbüller öter. Bahçeler içinde beyaz badanalı iki katlı kiremitli evler insanın yüzüne güler.

Gölgeli yollar, insanı Sapanca İstasyonu yanındaki göle götürür. Tren yolu gölün kıyısını yalayarak geçer. Trenle buradan geçenler dünyanın en güzel manzarasını, tabii güzelliklerini görürler.

Sapanca Gölü kıyıları yeşilin her rengi, çiçeğin her çeşidi, sulardaki berraklığın verdiği mavi ile bir renk cümbüşü içindedir. Yer yer yükselen çınar kokuları, elma ve sebze bahçeleri, meyvelikler, bahçeler arasında uzanan gölgeli yollar, burasını cennetten bir köşe haline koyar.

Eşek yoksa olmaz
Sapanca Gölü çevresindeki yerleşim yerlerinin "ortak özelliği" şudur: Yazlık evinin çevresine çit niyetine birkaç eşek yükü kuru dal dizersin... Seneye geldiğinde, filizlenip kök saldıklarını görür; ertesi sene meyvelerini toplarsın...

Yemesi içmesi
Gölün çevresindeki en büyük yerleşim yeri olan Sapanca'daki yeme içme yerleri daha çok sahilde ve arkasındaki tepelerdeki dere boylarında sıralanır. Her yaşa, her zevke, her cepe hitap eder. Konaklama yerleri ise azdır.

İstasyonu tarihi
Sapanca'nın doğusundaki 110 yıllık özgün istasyon binası, görülmeye değerdir.

Antikacıları, sepetçileri
Sapanca'daki antikacılarda, az da olsa özgün parçalar vardır. Sepetçileri, TEM'den şehir merkezine inen yol üzerinde sıralanır.
 
 
 
Kırkpınar Beldesi

Tarihi Durumu

Ruslarla aralarında çıkan savaş sebebiyle Kafkasya'dan ayrılan bir grup, eski yerleşim alanlarına çok benzeyen ve hiç kullanılmamış bir arazi olan Kırkpınar Havzası'na yerleşmişlerdir.

Köyün adı ilk önceleri halkın mensup olduğu sülalerin adı ile anıldı. Daha sonra nüfüsun artması ile, zamanın Adapazarı Kaymakamı köye yeni bir ad vermiştir. Bu ad köyün çok sulak bir arazide kurulması nedeniyle Pınar, köyde ilk doğan kız çocuğunun adı olan Şadiye, ve Türkler tarafından uğurlu sayılan "kırk" kelimesinin birleşmesi ile Kırkpınar Şadiye olarak kabul edilmiştir.

Cumhuriyet devrinde yapılan değişiklik ile Şadiye ismi kaldırılmış ve köyün adı Kırkpınar olarak resmi belgelere kaydedilmiştir. İlk zamanlar kırk hane olan köyde, hane sayısı zamanla Gürcistan, Doğu Karadeniz ve çevre köylerden gelen halkın yerleşmesi ile arttırılmıştır. Çevrenin geçmişini yansıtan eski Bağdat Kervan Yolu dışında tarihi eser yoktur.

Köyde 1971 yılında belediye teşkilatı kurulmuş, belediye başkanlığı ve üç mahalle muhtarlığı teşekkül ettirilirek, kasaba yönetimine dönüştürülmüştür.

Coğrafi Durumu

Samanlı Dağları'nın eteğinde bulunan Kırkpınar Beldesi, Sapanca Gölünün güneyinde, Sapanca İlçesi'nin batısında olup, Hasan Paşa, Soğuksu ve Tepebaşı mahallelerinden meydana gelmiştir.

Kırkpınar Beldesi'nin sınırlarını kuzeyde Sapanca Gölü, güneyde Samanlı Dağları, batıda Kurtköy Deresi, doğuda Mahmudiye Deresi çizer. Komşu köylere uzaklığı 1 km, Sapanca İlçe merkezine olan uzaklığı 4 km'dir. Sakarya İline olan uzaklığı ise 24 km'dir. Kırkpınar Beldesi ovaya kurulmuş olup, zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Ormanlarında ıhlamur, gürgen, kestane, defne ve kayın ağaçları bulunur. Yazları; sıcak ve az yağışlı, ısı ortalaması 26 derece, kışları; ılık ve bol yağışlı, ısı ortalaması 6 derecedir.

Göl çevresindeki en bakımlı yer
Kırkpınar, Sapanca Gölü'nün güneyinde Maşukiye ile Sapanca ilçeleri arasında (her ikisine de 5 dakika mesafe) yer alıyor. Göl çevresinin en düzenli ve en bakımlı yerleşim yeri olan Kırkpınar, temizliği ile de dikkat çekiyor. Üstelik yörenin en butik mekanları burada bulunuyor.

Yeme içmeden yana zengin
Yörede sadece butik yeme içme yerleri değil, et mangal ve alabalık meraklılarına cevap veren mekanlar ile piknik alanları da bulunuyor. Bunlar daha çok, demiryoluna yakın yerlerle komşu köyler Mahmudiye ve Kurtköy'de yer alıyor.

Keyfini çıkarmak için
Kırkpınar ve çevresinin keyfini hakkını vererek çıkarmak için 2-3 hafta sonunu burada geçirmek gerekiyor.
 
 
| T.C. Sapanca Belediyesi | T.C. Kırkpınar Belediyesi |
Web Design